Forum Ekipy z Gliniaki!! ZAPRASZAMY!!

Forum Ekipy z Glinianki!! ZAPRASZAMY!!


#1 2008-05-20 19:04:34

Klaudia182

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-09-03
Punktów :   

Jarek wypróbuj nową drukarkę ;P

W Wodzisławiu Śl. w ciągu ostatnich lat obserwuje się stałą poprawę stanu środowiska, zwłaszcza w zakresie powietrza. Na jakość powietrza w naszym mieście zasadniczy wpływ ma emisja zanieczyszczeń pyłowo-gazowych z gospodarstw indywidualnych i z sektora komunalnego oraz zanieczyszczenia komunikacyjne.
Ograniczenie emisji gazów i pyłów do atmosfery zostało w ciągu ostatnich 10 lat uzyskane głównie wskutek modernizacji systemów grzewczych i termomodernizacji budynków. Przykładem redukcji szkodliwych zanieczyszczeń powietrza w mieście jest radykalne ograniczenie trującego benzo–a-pirenu, szczególnie aktywnego w sezonie grzewczym. Jego stężenie w powietrzu w roku 1995 wynosiło 70 ng/m3, a w 2004 r. zmalało do 18,2 ng/m3 (nadal powyżej normy).
1Daga 19:03:10
Do głównych zadań, które miały wpływ na redukcję zanieczyszczeń należy:
1.    termomodernizacja 29 budynków wielomieszkaniowych, wykonana przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej i Remontowej, której efektem była likwidacja ponad 2 tys. palenisk węglowych, a tym samym odczuwalna poprawa jakości powietrza w rejonie Nowego Miasta. Z tą sprawą wiąże się również wybudowanie kotłowni olejowej przy ul. Ks. Płk. Wilhelma Kubsza, która pozwoliła na ogrzewanie wody użytkowej dla zmodernizowanych budynków III bloku urbanistycznego.
2.    zwiększenie mocy energetycznej ciepłowni przy ul. Radlińskiej oraz modernizacja sieci ciepłowniczych na terenie miasta – likwidacja mało efektywnej, starej ciepłowni przy ul. Jastrzębskiej.
3.    modernizacja kotłowni w Wojewódzkim Szpitalu Chorób Płuc przy ul. Brackiej w Wodzisławiu Śl.
4.    termomodernizacja bloków mieszkalnych przy ulicy Górniczej.

5.    generalny remont budynku Zespołu Szkół Technicznych przy ul. Pszowskiej. (przebudowa kotłowni węglowej, zabudowa kolektorów słonecznych, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, docieplenie ścian zewnętrznych oraz dachów, zintegrowany system zarządzania energią - system ten zarządza, steruje, nadzoruje pracę układów centralnego ogrzewania i ogrzewania ciepłej wody, zarówno użytkowej jak i w basenie oraz koordynuje system c.o. z systemem wentylacji i pracą kolektorów słonecznych). Oprócz efektu ekologicznego szacuje się obniżenie kosztów ogrzewania o ok. 25%.
6.    Od 1997 r. prowadzona jest akcja dofinansowania systemów grzewczych w budownictwie indywidualnym. W ciągu 10–ciu lat prowadzenia tej akcji dofinansowano ze środków finansowych Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ponad 900 modernizacji ogrzewań w budynkach i mieszkaniach prywatnych na kwotę ponad 687 tys. złotych.

programie zakłada się m.in. :
·    modernizacje kotłowni w zabudowie jednorodzinnej,
·    montaż nowych urządzeń – kotłów retortowych lub innych wykorzystujących czyste paliwa,
·    dofinansowanie na poziomie ok 50% kosztu kwalifikowanego (zakupu i montażu kotła),
·    obsługa programu przez Operatora – ZGMIR,
·    wykonanie modernizacji w oparciu o trójstronną umowę (Operator-Inwestor-Instalator),
·    wybór urządzenia grzewczego przez inwestora,
·    uzależnienie dofinansowania od niezalegania wobec miasta z podatkiem od nieruchomości oraz posiadania umowy na wywóz odpadów.
1Daga 19:06:05
. GOSPODARKA WODNO – ŚCIEKOWA
Ścieki bytowo – gospodarcze są główną przyczyną zanieczyszczenia gruntów oraz wód powierzchniowych i podziemnych na terenie Miasta. Istniejąca sieć kolektorów sanitarnych funkcjonująca głównie na zorganizowanych osiedlach mieszkaniowych obsługuje około 50% mieszkańców miasta. Pozostała część ścieków podlega asenizacji indywidualnej. Najważniejszym postępowaniem dla rozwoju miasta zw. z ochroną środowiska, było przeprowadzenie procedury wraz z wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniac
1Daga 19:06:27
zgody na realizację przedsięwzięcia dla zadania pn.: „Ochrona wód dorzecza Górnej Odry w zlewni oczyszczalni ścieków Karkoszka II w Wodzisławiu Śl.” Postępowanie prowadzone było w porozumieniu z Burmistrzem Miasta Radlin oraz Wójtami Gmin Gorzyce i Marklowice. Przedmiotowe przedsięwzięcie realizowane będzie na terenie miast Wodzisław Śl. i Radlin oraz gmin Gorzyce i Marklowice. Całkowita łączna długość projektowanej grawitacyjnej kanalizacji sanitarnej wynosić będzie ok. 129 km, całkowita długość projektowanej kanalizacji tłocznej ok. 8 km. Łączna długość kanalizacji sanitarnej na terenie miasta Wodzisławia Śl. wyniesie ok. 53 km. Uporządkowanie gospodarki ściekowej, poprzez skierowanie ścieków do oczyszczalni, gdzie nastąpi ich ostateczne oczyszczenie przed skierowaniem do odbiornika, przyczyni się do polepszenia stanu czystości wód powierzchniowych i podziemnych oraz do polepszenia stanu czystości gruntów jak również podniesie standard życia mieszkańców.
1Daga 19:06:27
CHRONA ZIELENIZagadnienia związane z ochroną terenów zieleni i zadrzewień regulują przepisy zgodnie z którymi rada gminy jest obowiązana zakładać i utrzymywać w należytym stanie tereny zieleni i zadrzewienia. Miasto finansuje i nadzoruje tzw. akcje zazieleniania i uzupełniania nasadzeń. Ilości wysadzonych drzew i krzewów (lipa, modrzew, świerk, sosna, jarzębina, głóg, klon, żywotnik, jałowiec, ligustr, dzika róża, berberys, tawuła, irga) na terenach zieleni miejskiej, szkół, przedszkoli, parafii i osiedli mieszkaniowych w Wodzisławiu Śl.


1Daga 19:06:27
Plan realizacji zadań proekologicznych na najbliższe lata:
Budowa systemu kanalizacji sanitarnej zgodnie z założeniami koncepcji projektowej pn.: „Ochrona wód dorzecza Górnej Odry w zlewni oczyszczalni ścieków Karkoszka II w Wodzisławiu Śląskim”. (przewiduje się wykonanie ok. 53 km sieci kanalizacji sanitarnej na terenie miasta)
Wdrażanie kompleksowego systemu gospodarki odpadami w mieście w oparciu o „Plan Gospodarki Odpadami dla Miasta Wodzisławia Śl.” oraz dokumentację projektową pn.: „Kompleksowa zbiórka odpadów wraz z likwidacją dzikich wysypisk na terenie miasta Wodzisławia Śl.”
Ograniczanie emisji gazowo-pyłowych poprzez działania termomodernizacyjne i realizację programu dotacji z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dla wymiany kotłów starej generacji na kotły niskoemisyjne, (w roku 2008 planuje się wdrożenie „Program Ograniczania Niskiej Emisji” w ramach którego zwiększona zostanie dotacja w oparciu o środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej).

1Daga 19:06:27
Realizacja Programu likwidacji wyrobów cementowo – azbestowych mających zastosowanie jako pokrycie dachowe w budynkach oraz zastosowanych jako element ocieplenia elewacji z obiektów budownictwa mieszkaniowego.
Przyjęcie zmian w Regulaminie utrzymania czystości i porządku i skuteczne egzekwowanie zapisów Regulaminu jako prawa miejscowego.
Ochrona, pielęgnowanie oraz powiększanie terenów zieleni zorganizowanej i leśnej.


Danke Jareeeek

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.amucelt.pun.pl www.koniec-gry.pun.pl www.mythbusters-pogromcy.pun.pl www.party-club.pun.pl www.grawladcapierscieni.pun.pl